2019. godine model A7R IV je doneo impresivnu rezoluciju, odgovarajući autofokus i čvršće telo. Dakle, u kom pravcu je Sony krenuo sa linijom kamera koja je već na vrhuncu svoje klase?
Sony A7R V je nadograđen u nekoliko ključnih oblasti kako bi mogao da prevaziđe izazovne situacije. Novorazvijena AI procesorska jedinica bolje prati prolazne subjekte poput vozila i insekata, a zadnji ekran se naginje, uvija i rotira za veću fleksibilnost ugla. Redizajniran senzor za stabilizaciju sprečava podrhtavanje fotoaparata.
TELO
Sve u svemu, telo A7R V je suptilna evolucija u odnosu na prethodnu generaciju. Međutim, postoji nekoliko manjih razlika i jedna velika.
Položaj dugmadi i točkića ostaje suštinski nepromenjen. Istovremeno, dugme za snimanje video zapisa se sada pomerilo na gornju ploču.
A7R V je takođe imao nekoliko nadogradnji u konekcijama. Sada ima HDMI port pune veličine (ne mikro), dok su se brzine prenosa USB-C udvostručile na 10Gbps. Wi-Fi sada podržava 2k2 MIMO (višestruki ulaz, više izlaza) radi poboljšanja bežičnog povezivanja.
Značajna promena na telu dolazi od novog potpuno zglobnog zadnjeg ekrana sa četiri ose. Sada se naginje, uvija i okreće u stranu za izvanrednu mogućnost gledanja kada snimate visoko, nisko ili snimate vlog ispred kamere. Smatramo da je ova raznovrsna funkcionalnost ekrana posebno korisna kada u prirodi čučnete i fotografišete biljke.
EVF takođe nije zanemaren. OLED tražilo sa 9,44 miliona tačaka nudi uvećanje tražila od 0,90x — u odnosu na povećanje od 5,76 miliona tačaka i 0,78x na A7R IV.
Sony je preuredio opcije za sistem menija kao vertikalne kartice sa potkategorijama i podmenijima. Nije savršeno, ali prelazak po oblastima podešavanja u hodu je solidno poboljšanje upotrebljivosti.
Kao završnu napomenu o kućištu, osvrnimo se na originalni A7R koji je lansiran 2013. Prvi A7R je najavio novu eru rezolucije i prenosivosti punog kadra. Telo je bilo samo 48 mm duboko i težilo je samo 465 grama.
Četiri generacije kasnije, A7R V je narastao do 82 mm i 723 grama. To čini A7R V debljim od Canon 5D Mark IV — DSLR punog kadra dubine 76 mm. (Dok je čak i A7R IV bio skromnijih 665 grama)
Konstantno povećavanje svake generacije donelo je mnoge vredne pogodnosti, kao što su udobnije rukovanje, čvršće zaptivanje od vremenskih uslova, poboljšana povezanost i redizajniran zadnji ekran.
AUTOFOKUS
Nova AI procesorska jedinica omogućava poboljšanu preciznost i proširene opcije za prepoznavanje predmeta.
Dok je broj tačaka za detekciju faze porastao sa 567 na 693. Pored ljudi, životinja i ptica, A7R V sada prepoznaje insekte, automobile, vozove i avione. Osim toga, model A7R V pored očiju za ljude, životinje i ptice, odlično prepoznaje glave i tela.
Još jedna korisna karakteristika je novi režim pogona fokusnog nosača. Ako treba da se fokusirate na bliske i udaljene subjekte — a uski otvor blende neće da fokusira — A7R V će automatski snimiti niz slika dok pomera tačke fokusa kroz kadar.
KVALITET FOTOGRAFIJE
A7R V je zadržao isti senzor od 61 MP kao i njegov prethodnik. U isto vreme, poboljšani Bionz KSR procesor omogućava složenim AI algoritmima da poboljšaju fokus, ekspoziciju i white balance. Uprkos dodatnoj moći obrade, brzine burst-a ostaju nepromenjene u odnosu na prethodnu generaciju.
Daleko, najuočljiviji skok u kvalitetu slike će doći kroz ažuriranu jedinicu za stabilizaciju slike. Novo kućište pruža osam koraka stabilizacije za otkrivanje i ispravljanje podrhtavanja kamere.
Na testu stabilizacija je funkcionisala odlično dok smo snimali iz ruke u toku šetnje. Nije bilo vremena ni prostora da postavimo stativ, pa smo umesto toga, povećali ISO vrednost na 400, koristili brzinu zatvarača od oko 1/40 sekunde i redovno smo dobijali oštre snimke iz ruke na 200 mm. Da bismo videli koliko daleko možemo da pomerimo stabilizaciju, probali smo jednu scenu od 188 mm na 1/13 sekunde, gde smo dobili mešavinu upotrebljivih i zamućenih kadrova. Ako su vam potrebne kombinacije ekspozicije ili fokusa, stativ je i dalje najbolja opcija za savršeno poravnate okvire. Ali nova stabilizacija je sjajna za snimke iz ruke u pokretu.
Šta ako su RAW datoteke od 61 MP malo prevelike za skladištenje i rukovanje? A7R V sada može da snima i srednje ili male RAW datoteke. Ovo su verzije punog kadra sa smanjenim veličinama od 26MP i 15MP—koje imaju više detalja od slika snimljenih senzorima od 26MP ili 15MP.
Kvalitet fotografija napravljenih ovom kamerom možete pogledati u ovoj galeriji.
VIDEO KVALITET
Pokrenut Bionz KSR procesorom, A7R V može (pri 1,24x kadriranju) da snima 8K video pri 24p i 4K pri 60p. (A7R IV je bio ograničen na 4K video pri 30p – uprkos deljenju istog senzora 9504×6336.)
A7R V sada podržava 10-bitni 4:2:2 video – dobrodošlo poboljšanje u odnosu na 8-bitni 4:2:0 A7R IV. Active SteadyShot nudi elektronsku stabilizaciju izrezivanjem radi korišćenja promenljivog regiona senzora.
Što se tiče hardvera, novi namenski točkić ispod točkića za primarni režim olakšava prebacivanje između fotografija i videa. Na prednjoj strani kamere, novo vidljivo svetlo i IR senzor pomažu u performansama automatskog white balance-a.
DA LI SE ISPLATI NOVI MODEL SONY A7R V?
Sve u svemu, možete da fotografišete identične fotografije na A7R IV i A7R V. Ako imate tendenciju da snimate i fotografišete mirne studijske scene ili pravite mirne pejzažne snimke na stativu, uštedite novac i izaberite A7R IV.
Sa druge strane, budući da A7R V mnogo bolje radi na rešavanju izazovnijih scenarija, ako ste u pokretu i morate da prevaziđete neizvesnosti kao što su jaki vetrovi, prolazni subjekti, slabo osvetljenje i spori zatvarači – A7R V će izneti ove izazovnije situacije za vas.
Sa cenom od 490.000 dinara, Sony A7R V je skupa igračka. On će se međutim pobrinuti za (skoro) sve umesto vas — tako da možete lako da se usredsredite na snimanje i fotografisanje važnih trenutka. A ponekad, imati to samopouzdanje da će aparat odraditi veći deo posla za vas vredi svakog dinara.
[…] strani Mirrorless-a, Olympus, Panasonic i Sony nude širok spektar objektiva, dok Fujifilm ima nekoliko visokokvalitetnih […]
[…] je stvorio Alpha A7R V, kombinujući senzor punog kadra sa visokom rezolucijom od 61 milion piksela sa sofisticiranim […]