Povećanje ISO broja na aparatu za bolji kvalitet fotografije

Prilikom edukacije o povećanju ISO broja na aparatu susrećemo se sa sledećim rečenicama:
“Fotografiši po mogućstvu sa što manjim ISO brojem.”
“Smanjite ISO broj jer će se pojaviti šumovi na fotografiji i upropastiće vam fotografiju.”

Ovo su dve mantre koje se provlače kroz većinu foto kurseva i edukativnog materijala o fotografiji. Međutim, da li ovi saveti imaju istu vrednost i danas kada su kamere tehnološki napredovale, kao i nakon pojave raznih softvera za obradu fotografije, koji uz pomoć veštačke inteligencije (AI-a) eliminišu šumove? Danas povećanje ISO broja na aparatu i nije loš izbor prilikom fotografisanja.

Danas u većini situacija kada vam je potrebno dodatno osvetljenje fotografije, ne libite se da ISO vrednost podignete što više, pogotovo kada je u pitanju ulično i urbano fotografisanje. Povećanje ISO broja vam pomaže da dobijete oštrije fotografije u situacijama slabijeg osvetljenja.

Naš savet je da izađete iz zone komfora (što manjeg ISO broja) i da budete liberalniji prilikom podešavanja ISO vrednosti.

U kojim situacijama je važno podići ISO broj na aparatu?

Prilikom fotografisanja na otvorenom, pogotovo prilikom urbanog fotografisanja, objekti se brzo pomeraju i samim tim povećana ISO vrednost vam omogućava bolje i fleksibilnije upravljanje shuter speed-om. Obično je bolje imati mali uglavnom neprimetan šum na fotografiji, nego neupotrebljivu fotografiju koja je mutnija ili što bi neki rekli blurovana.

Ne libite se da podignete ISO vrednost od 6400 prilikom slabije dnevne svetlosti do 12.800 u mraku. Takođe, za ljubitelje crno bele dokumentarne fotografije pojava šuma je itekako dobrodošla, jer fotografiji daje dodatan retro i vintidž izgled.

U kojim situacijama je potrebno smanjiti ISO?

Naravno da postoje i situacije kada vam veći ISO neće biti potreban. Na primer u situacijama kada fotografišete sa malim f brojem, kada je mesto gde fotografišete odlično osvetljeno ili kada je potrebno da shutter speed bude nizak (za fotografije kojima je potreban zamućen pokret – motion blur).

Auto ISO da ili ne?

Kada steknete samopouzdanje u korišćenju povećanog ISO broja, Auto ISO opcija postaje odličan alat. Auto ISO opcija postaće jedan od vaših najboljih prijatelja u fotografisanju. Jednostavno se prilagođava sam od sebe do nivoa koji vam je potreban da dobijete savršenu ekspoziciju. Auto ISO će vam pružiti mnogo fleksibilnosti posebno prilikom ulične fotografije, ali i u drugim situacijama.

Čak i ako ovu opciju podesite i zaboravite da vratite kasnije, možete slobodno da se fokusirate na ono što se dešava oko vas, a ne na podešavanja i na kameru, jer automatski ISO može samo da doprinese da postignete rezultat koji ste zamislili.

Saveti za kraj

Ukoliko radite u A (Aperture) režimu, uglavnom je za prosečnu dubinu polja otvor blende podešen oko f/8. Zatim podesite ISO na Auto, a opseg u kojem će raditi podesite od 200 do 6400 za dnevnu fotografiju, ili od 400 do 12800 za fotografisanje noću. Na kraju brzinu zatvarača (shutter speed) podesite na 1/200 sekundi.

Oslobotite ISO broj, a samim tim i vašu kreativnost. Fokusirajte se na kadrove i kompoziciju fotografije, a povećan ISO broj će vam svakako pomoći da ostvarite željen rezultat pogotovo u situacijama slabijeg osvetljenja.

Similar Articles

Comments

Komentari su zatvoreni.

Advertismentspot_img

Instagram

Most Popular