Pametni telefoni su postali omiljeni uređaji za fotografisanje, posebno portreta i selfija. Sada se postavlja glavno pitanje, koji su to telefoni sa najboljom kamerom za portrete koji se izdvajaju iz velike i raznovrsne ponude. Zahvaljujući režimu portreta, ovi uređaji sada mogu emulirati klasičan efekat plitke dubinske oštrine koji se obično postiže korišćenjem fotoaparata i objektiva sa širokim otvorom blende.
Kvalitet režima portreta i ukupne mogućnosti kamere na telefonima su se značajno poboljšali tokom godina. To je dovelo do odličnih rezultata, posebno sa vrhunskim modelima. Najveći benefit je svakako praktičnost, jer telefon uvek nosite sa sobom. To ga čini idealnim za fotografisanje spontanih trenutaka sa prijateljima i porodicom. Međutim, možete koristiti svoj pametni telefon i za posebne sesije portreta. Najbolje od svega je da možete istraživati portretnu fotografiju bez ulaganja u specijalizovanu opremu. Iako su ovde navedeni telefoni visokog kvaliteta koji mogu biti skupi, vredi ih razmotriti ako planirate nadogradnju sa nekog starijeg modela. Preporučljivo je uporediti različite ugovorne ponude ili razmotriti kupovinu polovnih modela kako biste uštedeli novac. Odabir telefona prethodne generacije takođe može biti pametan način da se smanje troškovi.
Kako funkcioniše režim portreta na pametnom telefonu?
Iako možete praviti portrete pomoću standardnog režima fotografisanja, tu je i poseban režim portreta koji najvernije replicira efekat korišćenja objektiva sa širokim otvorom blende. Telefon koristi podatke sa dva ili više sočiva kako bi stvorio mapu dubine, omogućavajući mu da odredi šta treba da bude u fokusu, a šta treba da bude zamućeno korišćenjem detekcije ivica. Kroz mašinsko učenje i računarsku fotografiju, pametni telefon proizvodi rezultate koji možda nisu besprekorni kao oni postignuti profesionalnom foto opremom, ali i dalje mogu stvarati veoma ubedljive efekte, posebno kada se prikazuju u manjim veličinama ili na društvenim mrežama.
Ponekad mogu postojati izazovi sa finim detaljima poput kose, što može rezultirati manje preciznim obrisima. Određeni delovi glave, poput ušiju, mogu ostati zamagljeni nenamerno, upotrebom portret režima. Režim portreta najbolje funkcioniše sa ljudima i kućnim ljubimcima, jer su pametni telefoni obučeni da ih lako prepoznaju, dok sa statičnim objektima može biti manje pouzdan. Ipak, napredak u režimima portreta je značajan, što omogućava pametnim telefonima bolje razumevanje objekata koje snimaju.
Samsung S23 Ultra
Do sada ništa nije uspelo da sruši Samsung S23 Ultra kao jedan od izbora za najbolji pametni telefon za fotografisanje. Sa svojim brojnim sočivima, sveobuhvatnom kamerom i izvrsnim ekranom, on je fantastičan sveobuhvatni uređaj. Ima poseban režim portreta koji možete koristiti za fotografisanje portreta. Radi odličan posao sa portretima, stvarajući prilično prirodne konture i dobro funkcioniše i sa drugim objektima koji nisu ljudi, kao što su kućni ljubimci.
Nije neophodno koristiti režim portreta ako ne želite, standardno podešavanje takođe pruža odlične rezultate – iako bez iste vrste efekta plitke dubinske oštrine koji biste možda želeli. Ako želite da fotografišete u sirovom formatu, možete to učiniti, ali ne u režimu portreta – pređite na Pro režim i omogućite fotografisanje u DNG sirovom formatu. Možete fotografisati sa 3x telefoto sočivom u Pro režimu da biste dobili tipičnu fokalnu dužinu za portrete, istovremeno iskoristivši fleksibilnost fotografisanja u sirovom formatu.
Jedna od ključnih karakteristika S23 Ultra je njegov glavni senzor od 200 megapiksela. Slike se zapravo izvoze u 200MP samo ako odaberete određeni režim, inače je standardni izlaz 12MP. Teorijski, to zvuči korisno za portrete, ali u praksi dodatni detalji nisu preterano uočljivi i osim ako ne želite da štampate portrete ogromne veličine, 200MP je preterano.
Ako fotografišete noću, night režim i portret mogu se kombinovati za izvanredne efekte, iako ovde podešavanje od 1x daje bolje rezultate noću od 3x koje daje bolje rezultate danju.
Poslednja korisna specifikacija za portrete je i korišćenje olovke ‘S-Pen’, koja se može koristiti za daljinsko okidanje kamere. To je korisno za autoportrete i grupne portrete, gde možete uhvatiti željeni kadar sa određene udaljenosti.
iPhone 14 Pro
Nema sumnje da su Apple-ovi pametni telefoni izuzetno popularni. Najnoviji vrhunski model čine tri sočiva, pri čemu je glavno sočivo rezolucije od 48 megapiksela. Dostupan je u dva veličine, standardni Pro i veći Pro Max, bez žrtvovanja kvaliteta kamere ako se odlučite za manji Pro uređaj. Ovo je nešto što drugi proizvođači ne nude, jer manji uređaji obično dolaze uz neki vid žrtvovanja kamere. To može značiti da iPhone 14 Pro bolje odgovara osobama sa manjim rukama ili onima koji ne žele da nose glomazniji pametni telefon u džepu.
Što se tiče portreta, iPhone 14 Pro/Max ima poseban režim portreta koji vam pruža mogućnost snimanja na 1x, 2x ili 3x, zavisno od toga kako želite da iskadrirate svoj snimak, istovremeno stvarajući zamućenu pozadinu. Pre nekoliko generacija, Apple je najavio da je obučavao svoje pametne telefone da bolje prepoznaju kućne ljubimce i druge uobičajene objekte, pa je takođe dobar za fotografisanje raznih subjekata osim ljudi.
Kritičari iPhone-a često ističu njegovu relativno jednostavanu osnovnu aplikaciju za kameru, bez dostupnih Pro ili naprednih režima. Međutim, možete fotografisati u Apple-ovom ProRAW formatu ako želite nešto veću fleksibilnost – iako, kao i kod drugih pametnih telefona, RAW formata nema u režimu portreta. Takođe imate i Night režim koji se može kombinovati sa režimom portreta za dobre portrete u uslovima slabog osvetljenja, ali i ovde je postavka od 1x koja daje najbolje rezultate u takvim uslovima.
Ako želite da uštedite nešto novca, onda povratak na iPhone 13 Pro/Max ili čak iPhone 12 Pro/Max će dati vrlo slične rezultate portreta, pa vredi razmotriti i ove modele.
Xiaomi 13 Pro
Jedan od najnovijih modela na listi, Xiaomi, je napravljen u saradnji sa tradicionalnim proizvođačem fotoaparata – Leicom. Interesantna specifikacija ovde je i 50MP senzor glavne kamere od jednog inča, koji je mnogo veći nego što obično nalazite na većini pametnih telefona. Tu su tri sočiva, a posebno za portretno fotografisanje koristi se sočivo ekvivalentno objektivu 75 mm, rezolucije 50MP, koje koristi „plutajući“ element za fokusiranje.
Imamo neke uobičajene marketinške fraze o tome kako su sočiva „inspirisana“ Leica Noctilux-M 75mm f/1.25 ASPH objektivom, ali rezultati su prilično dobri i stvaraju prirodne konture u većini slučajeva.
Režim portreta modela 13 Pro takođe odlično koristi tu saradnju sa Leicom, nudeći razne „sočiva“ za eksperimentisanje. U suštini, ova sočiva pružaju razne efekte, uključujući crno-belo (35mm), zamagljeni bokeh efekat (50mm), portret (75mm) i meki fokus (90mm). Neke od ovih opcija su bolje od drugih, ali to uglavnom zavisi od ličnih preferencija – posebno nam se sviđa opcija od 35mm. Takođe možete fotografisati u standardnoj boji sa uobičajenim zamućenim područjima u celoj dužini tela ili standardnom portretnom snimku.
Telefon nudi Pro režim sa fotografisanjem u sirovom RAW formatu, ali opet, ni na ovom modelu ne možete fotografisati u RAW formatu sa aktiviranim režimom portreta. Odabir tele sočiva dok ste u Pro režimu je dobar način za prevaziđenje tog ograničenja.
Leica se ponovo pojavljuje sa mogućnošću prebacivanja između „Autentične“ i „Vibrantne“ boje u portretnom, foto i Pro režimu, kao i setom drugih filtera, uključujući „BW Natural“ i „BW High Contrast“, koji se mogu koristiti u Pro i Foto režimu – ali ih vredi isprobati i za portrete.
Google Pixel 7 Pro
Google Pixel telefoni su bili jedni od prvih koji su imali odlične režime portreta, a kompanija već neko vreme radi na konstantnom poboljšanju performansi uz pomoć mašinskog učenja i veštačke inteligencije. Važno je napomenuti da je Google posebno insistirao na izgradnji skupa podataka sa različitim nacionalnostima i tonovima kože kako bi postigao bolje prepoznavanje lica i obradu tonova kod osoba koje imaju drugačiju boju kože, što je nešto sa čime se druge kompanije ponekad bore.
Sa najnovijim flagship modelom, 7 Pro, dobijate postavku sa tri sočiva, pri čemu je glavni senzor rezolucije 50MP, a telefoto opcija ima 48MP. Slike se standardno izvoze u rezoluciji od 12MP. Postoji poseban portret režim, u okviru kojeg možete fotografisati na 1x ili 2x, u zavisnosti od toga koliko konteksta želite da uključite. Pixel je sličan iPhone-u po jednostavnosti, bez opcije za snimanje u naprednom ili Pro režimu. Možete fotografisati u sirovom formatu u glavnom foto režimu, ali ne i u portret režimu. Takođe je dostupan noćni režim, koji se može kombinovati sa portret režimom.
Drugi aspekti Google-ove ljubavi prema mašinskom učenju dolaze sa pametnim alatima poput „Magic Eraser“, koji uklanja neželjene objekte (i ljude) sa fotografija nakon što ih uslikate; „Frequent Faces“ prepoznaje osobe koje često fotografišete i preporučuje najbolje fotografije koje ste napravili sa njima; i „Face Unblur“ pomaže u stvaranju oštrijih slika kada se fotograf ili subjekat kreću. Ako su portreti vaš omiljeni žanr, teško je nadmašiti mnoštvo alata koje Google nudi.
OnePlus 11
Najjeftiniji pametni telefon u našim predlozima, OnePlus se ponosi time što pruža vrhunske specifikacije po srednjem cenovnom rangu. Ovde imamo niz sa tri sočiva, koji je zanimljivo kreiran u saradnji sa Hasselbladom.
Dobijate glavni senzor rezolucije 50MP, ultraširoki senzor rezolucije 48MP i telefoto sočivo rezolucije 32MP (ekvivalentno 48mm), koje je posebno dizajnirano za portretno fotografisanje – relativno kratka žižna daljina je dizajnirana da bolje fotografiše ljude u odnosu na udaljene subjekte, što OnePlus smatra da je većini potrošača važnije.
Takođe postoji poseban „Hasselblad Portrait Mode“ koji je dizajniran da rekreira izgled Hasselblad XCD sočiva od 30mm i 65mm (1x i 2x, redom). Naziv ovog režima je prilično hiperboličan, ali daje prilično zadovoljavajuće rezultate. Međutim, ponekad ima malo problema sa nešto manje preciznim konturama, posebno kod objekata koji nisu ljudi.
Ovde imamo veoma dobro opremljenu aplikaciju za kameru, koja uključuje Pro režim ako želite da imate veću kontrolu. Iako možete fotografisati u sirovom RAW formatu, gubite mogućnost stvaranja efekta plitke dubine polja. Ponovno, fotografisanje sa 2x sočivom je način da se donekle zaobiđe taj nedostatak. Iako postoji noćni režim, nije moguće kombinovati ga sa portet režimom.
OnePlus 11 nudi fantastičan odnos cene i kvaliteta, ali opet, možda biste želeli da se vratite jednu generaciju unazad do OnePlus 10 Pro (kompanija je odustala od oznake „Pro“ za 11 seriju), gde ćete pronaći još jedan dobar uređaj za portrete – iako ne tako sveobuhvatan kao što to nudi OnePlus 11.
Kratki saveti za fotografisanje portreta telefonom
Koristite režim portreta za objekte koji nisu ljudi
Imajte na umu da se režim portreta obično može koristiti i za objekte koji nisu ljudi. On je odličan za fotografisanje kućnih ljubimaca kako biste zaista istakli njihovu ličnost. Takođe ga možete koristiti za stvaranje efekta plitke dubine polja sa drugim subjektima, kao što su statični prizori.
Nemojte samo koristiti dedikovani režim portreta
Kao što je pomenuto u našem tekstu, pokušajte koristiti i druge režime, umesto samo režima portreta. Na taj način možete postići i druge stvari, kao što je na primer fotografisanje u RAW formatu.
Isprobajte različite efekte osvetljenja i zamućenja
Mnogi režimi portreta imaju efekte sa kojima možete eksperimentisati, uključujući različite nivoe zamućenja, različite vrste zamućenja/boke i razne efekte osvetljenja. Vredi upoznati se sa svim tim kako biste pristupili portretima na kreativan način. Digitalni filteri, poput crno-bele fotografije, takođe su korisni.
Koristite rafalni režim
Kada fotografišete ljude koji se brzo kreću (kao što su na primer deca), aktiviranje režima rafalnog okidanja koji može biti odličan način da se dobije dobar portret koji se pojavljuje u deliću sekunde. Ovaj režim funkcioniše tako što pritisnete i duže držite dugme za okidanje fotografije da biste brzo snimili nekoliko snimaka. Većina modernih pametnih telefona će čak automatski izabrati najbolji rezultat za vas.
Razmotrite dodatnu opremu
Postoji nekoliko korisnih dodataka za portret fotografiju koji mogu veoma dobro da rade sa pametnim telefonima, uključujući reflektore – da odbijaju svetlost (uključujući različite tonove) nazad ka subjektu radi ravnomernije pokrivenosti, i light ring koji posebno dobro funkcioniše za selfije.
Tretirajte pametni telefon kao bilo koju drugu kameru
Iako možda mislite da pametni telefon nije „prava kamera“. Zapamtite da ste vi ti koji pravite fotografije i pristupite fotografisanju portreta isto kao što biste i sa bilo kojom drugom kamerom.
I na samom kraju, ponuda je zaista raznovrsna i velika, ali su ovi telefoni sa najboljom kamerom za portrete trenutno TOP 5 po našem izboru. Takođe, svaka fotografija zahteva malu korekciju, a ukoliko niste u mogućnosti da priuštite Adobe programe, besplatne programe za obradu fotografije možete pronaći ovde.
[…] OnePlus Open telefon dolazi sa trostrukom kamerom razvijenom u saradnji sa Hasselbladom. OnePlus Open je prvi i jedini sklopivi telefon ove kompanije. Prvi pokušaj je izuzetno impresivan, sa posebnim fokusom na Hasselblad kamere na poleđini uređaja. Ali, može li ovaj model biti jedan od najboljih sklopivih telefona za fotografisanje? […]