Ne može se pobeći od činjenice da su vrhunski programi za obradu fotografije skupi. Adobe softver se smatra zlatnim standardom, ali korišćenje Lightroom-a i Photoshop-a zahteva mesečnu pretplatu od 20 dolara, ako imate nekog da vam otvori nalog u inostranstvu i uplaćuje mesečno, ako nemate, onda preko posrednika u Srbiji samo jedan program može koštati oko 90.000 dinara godišnje. Alternativa, DxO PhotoLab 5 se može kupiti uz jednokratnu licencu, ali potpuno opremljeno Elite izdanje košta 200 dolara. Dostupne su i neke odlične jeftinije alternative, uključujući Skylum Luminar, Affiniti Photo, Corel AfterShot Pro i Zoner Photo Studio. Većina njih nudi besplatnu probnu verziju od 30 dana kako biste saznali da li odgovaraju vašim potrebama, a kasnije se mogu kupiti jednokratno (lifetime licence).
Međutim, postoje i neki veoma kompetentni programi za obradu fotografije koji su dostupni besplatno. Možda ćete morati da trpite reklame ili neku varijaciju „freemium“ modela, u kojem se osnovna verzija softvera nudi besplatno, ali plaćate da biste omogućili naprednije funkcije. Evo našeg izbora nekih od najboljih besplatnih programa za obradu fotografije.
Programi za obradu fotografije od proizvođača kamera
Najočiglednija polazna tačka su besplatni programi za obradu fotografije koje je obezbedio vaš proizvođač fotoaparata. Generalno, ovo će vam omogućiti da pregledate vaše slike i obrađuju neobrađene datoteke, obično sa prilično sveobuhvatnim skupom opcija za podešavanje boje, balansa bele, osvetljenosti i tonaliteta. Takođe možete očekivati alate za ispravljanje aberacija sočiva i popravljanje problema sa perspektivom kao što su konvergentne vertikale. Kao prvi korak u radu sa neobrađenim datotekama, ovi programi su vredni pokušaja, iako su retko tako uglađeni ili sposobni kao specijalizovani premium softver koji se plaća. Naravno, neki su bolji od drugih.
Davno su prošli dani kada ste u kutiji sa kamerom dobili instalacioni disk; umesto toga, moraćete sami da preuzmete softver. Najlakši pristup instaliranju ispravnog programa za vaš fotoaparat je da ga potražite po imenu. Kod nekih brendova, moraćete da unesete važeći serijski broj kamere pre nego što počnete sa preuzimanjem.
Ovo su imena najčešćih proizvođača:
- Canon: Digital Photo Professional
- Fujifilm: Fujifilm Raw File Converter EX
- Nikon: NX Studio
- Olympus/OM System: OM Workspace
- Panasonic: Silkypix Developer Studio SE
- Pentax/Ricoh: Digital Camera Utility 5
- Sony: Imaging Edge Desktop
NCH Photopad
NCH Photopad je izuzetno sposoban program za obradu fotografija koji je apsolutno prepun funkcija, ali ih organizuje u okviru relativno jednostavnog interfejsa. Na Androidu, osnovna verzija aplikacije je dostupna besplatno, sa naprednijim funkcijama koje se otključavaju putem kupovine u aplikaciji. Na Windows-u ili Mac-u, softver se reklamira kao besplatan za preuzimanje za nekomercijalnu kućnu upotrebu, ali morate kupiti licencu da biste dobili pun pristup svim dostupnim funkcijama. Softver će vas takođe više puta podsticati da platite licencu kad god ga otvorite ili sačuvate svoj rad.
Postoji dobar izbor opcija za podešavanje svetline i boje, isecanje i rotiranje slika, pa čak i korekciju perspektive. Dostupan je i niz kreativnih filtera. Softver može da uvozi raw neobrađene fotografije, ali samo koristeći fiksna podešavanja „kao snimak“. Sve izmene koje unesete se slažu u koloni na desnoj strani, a možete ih ponovo poređati ili podesiti u bilo kom trenutku. Projekti se mogu sačuvati u izvornom formatu datoteke ili eksportovati u uobičajene formate slikovnih datoteka kao što su JPEG i TIFF.
Photo Pos Pro
Photo Pos Pro sebe opisuje kao besplatan program za obradu fotografija, međutim sam za jednu vrstu korisnika. Korisnici Windows-a zaista mogu besplatno preuzeti, instalirati i pokrenuti program, ali korisnici Mac-a nemaju sreće. Kompanija takođe nudi mnogo osnovniji besplatni uređivač slika, Photo Pos Snap, kao alatku zasnovanu na pretraživaču ili Android aplikaciji.
Softver se može pohvaliti izborom interfejsa za početnike i stručnjake, pri čemu ovaj drugi nudi veliki opseg alata i podešavanja u izgledu koji je donekle sličan Photoshopu. Postoji izbor automatskih ili ručnih korekcija za stvari kao što su osvetljenost, kontrast i balans bele boje, a možete dodati oblike ili nalepnice na svoje fotografije. Čak podržava i slojeve (layere), zajedno sa maskama i mogućnošću da ih rasporedite u grupe, što vam omogućava da pravite kompozitne fotografije.
Sve u svemu, ovde postoji mnogo opcija da se upustite u avanturu kada je u pitanju obrada vaših fotografija. Glavni problem sa besplatnom verzijom dolazi kada želite da sačuvate svoj rad. Morate svakodnevno da zahtevate besplatan „ključ za čuvanje“ da biste sačuvali datoteke veće od 1024px ili da platite licencu da biste uklonili ovu neprijatnost.
Paint.net
Verovatno najelegantniji od besplatnog Windows softvera koji je na ovoj listi, Paint.net je dostupan iz zvanične Windows prodavnice za veoma razumnih 6,69 dolara, ali se takođe može besplatno preuzeti direktno od programera (uz ljubazni zahtev za donatorsko plaćanje). Iako je nastao kao sofisticiranija alternativa Microsoft Paint-u, razvio se u nešto što sada mnogo više liči na jednostavniju alternativu Photoshopu koja je lakša za korišćenje. Ima relativno jednostavan, intuitivan interfejs koji uključuje sve najvažnije alate za podešavanje boje i tonaliteta vaših slikovnih datoteka i kreiranje slojevitih kompozicija. Postoji čak i klonirani alat za uklanjanje neželjenih fleka sa vaših slika.
Dostupan je i širok spektar kreativnih efekata, a jednostavna Paleta istorije vam omogućava da lako poništite sve promene ako odlučite da vam se ne sviđaju. Slojeviti projekti se mogu sačuvati koristeći izvorni format datoteke programa, a gotove slike izlaze u svim najčešće podržanim tipovima datoteka, uključujući JPEG, TIFF i PNG. Jedini manji nedostatak je što ne može direktno da rukuje RAW fajlovima kamere.
Raw Therapee
Želite potpuno besplatan program za konverziju vaših sirovih RAW fotografija? Ovo je ono što dobijate sa Raw Therapee. U stvari, to je neverovatno sofisticiran komad softvera koji ne samo odgovara opcijama koje dobijate sa programima kao što je Lightroom, već ide daleko dalje od njih.
Zaista, njegova glavna slabost leži u izuzetnoj složenosti njegovog interfejsa i zapanjujućem nizu funkcija. Ovde se nalaze čitave palete sa alatkama i sa opcijama koje nećete naći nigde drugde – na primer, pokrivaju proces RAW demosaicing (proces koji se koristi za rekonstrukciju slike u punoj boji iz nepotpunih uzoraka boja koji izlaze iz senzora slike prekrivenog nizom filtera u boji). Profesionalcima i „zaluđenicima“ za detaljnije obrade fotografije će se svideti što ima toliko toga da se petlja, ali obični smrtnici bi mogli da smatraju da je sve to pomalo preterano.
Međutim, ako to možete da ostavite po strani i samo se koncentrišete na učenje osnovnih stvari, videćete da je ovo impresivan program za obradu fotografije koji može da proizvede dobre rezultate. Međutim, nije ažuriran od početka 2020. godine, što znači da je njegova lista potpuno podržanih kamera pomalo zastarela. Ovo ga neće sprečiti da pokuša da otvori i konvertuje neobrađene datoteke, ali neke stvari možda neće raditi ispravno, kao što su korekcije sočiva.
Darktable
Kao i Raw Therapee, Darktable je besplatni program za obradu RAW fajlova koji ima za cilj da pruži više opcija od softvera koji je obezbedio proizvođač vaše kamere. Iako su njegov izgled i korisnički interfejs očigledno inspirisani Adobe Lightroom programom, on donosi svoj jedinstveni način rada. Na levoj strani prozora nalazi se skup opcija za rukovanje datotekama i upravljanje. U međuvremenu, u obradi RAW fotografije upravlja niz „modula“ koji su naslagani na desnoj strani. Međutim, oni su raspoređeni i rade na izrazito neobičan način, na primer, kontrole tonaliteta za senke i svetla su potpuno odvojene od ekspozicije. Dakle, potrebno je dosta vežbe da biste se navikli na to kako program funkcioniše. Međutim, kada jednom dešifrujete gde se nalaze sva važna podešavanja, softver funkcioniše dovoljno dobro.
Program podrazumevano daje prilično prigušenu boju, ali postoji jedinstveni modul „Velvia“ koji radi pristojan posao da poboljša stvari. Datoteke se takođe mogu emitovati u 16-bitnom TIFF formatu za dalje uređivanje, kao iu JPEG formatu za deljenje. Sve u svemu, to je zanimljiva opcija koju vredi isprobati ako ste prerasli softver proizvođača fotoaparata za obradu RAW fotografije.
GIMP
GIMP program za manipulaciju fotografijama je jedan od najduže pokrenutih besplatnih programa. Dostupan za Mac i Windovs računare, predstavlja program obrade fotografija nalik Photoshopu koji pruža ogroman spektar funkcija. Ovo uključuje kompletan set podešavanja za boju i ton, slojevito uređivanje i širok spektar alata za slikanje. Program neće direktno otvarati RAW datoteke kamere, ali ih može uvesti preko Raw Therapee ili Darktable programa. Čak pruža i potpuno detaljno upravljanje bojama. Na papiru, može da uradi skoro sve što bi većini korisnika moglo zatrebati.
Međutim, nemoguće je zanemariti činjenicu da GIMP koristi izrazito neobičan i neelegantan interfejs koji nije posebno jednostavan za korišćenje. Koristi nekonvencionalno dizajnirane okvire za dijalog koji donose prilično strmu krivu učenja. Ovo je pogoršano u Windows-u nedostatkom odgovarajuće podrške za ekrane visoke rezolucije. Međutim, ako ste spremni da istrajete u učenju kako da ga koristite, ne može se poreći da GIMP ima mnogo toga da ponudi.
Adobe Lightroom Mobile
Ako postoji jedan besplatan program za obradu fotografija za mobilne uređaje koji ozbiljni fotografi treba da razmotre, to je Lightroom mobile. Ovo je tačno čak i ako niste spremni da platite pretplatu na Creative Cloud, jer možete besplatno da kreirate Adobe ID i koristite opsežne kontrole za podešavanje boja i tonova koje su u ponudi. Neke od specijalizovanijih opcija i dalje zahtevaju pretplatu, uključujući korekciju perspektive, četkicu za brisanje objekata i korekciju, AI maske i sinhronizaciju datoteka na svim vašim uređajima. Ali Adobe to dovoljno jasno označava, a korisnici samo na mobilnim uređajima mogu dobiti pristup ovim funkcijama uz Premium pretplatu od 4,99 dolara mesečno.
Čak i ako se držite samo besplatnih funkcija, Lightroom je izuzetno moćan uređivač fotografija. Interfejs je dobro optimizovan i za telefone i za tablete, sa prilično velikim klizačima koji odlično reaguju na dodir. Naravno, praktično se podrazumeva da daje odlične rezultate.
Snapseed
Ako želite da obradite svoje fotografije na pametnom telefonu ili tabletu pre nego što ih podelite na društvenim mrežama, nema ništa bolje od Snapseed-a. Pruža odličan skup alata u jednostavnom interfejsu koji je savršeno optimizovan za korišćenje ekrana osetljivog na dodir. Njegova neprekidna nadmoć je prilično izvanredna s obzirom na to da nije ažuriran godinama; zaista, njegov vlasnik, Gugl, ostavlja utisak da je zaboravio na to.
Snapseed radi sa JPEG i DNG datotekama. Pored niza unapred podešenih opcija, nudi sveobuhvatan skup podešavanja za boju i ton. Postoji fin skup preseta poput filmskog efekta, crno-belih i u boji, zajedno sa skoro beskonačno promenljivim nizom retro filtera koji vašim fotografijama daju starinski izgled. Ostali istaknuti detalji uključuju intuitivan alat za korekciju perspektive i kontrolu tonskog kontrasta koja pomaže da slike izgledaju oštrije i detaljnije na malim ekranima. Ukratko, ako već nemate Snapseed na svom telefonu, instalirajte ga sada.
Pixlr
Pixlr je ime koje pokriva širok spektar softvera za manipulaciju slikama. Jedna od njegovih ponuda je besplatni onlajn uređivač slika pomalo sličnog Photoshopu, kome se može pristupiti preko bilo kog veb pretraživača. Ono na šta se ovde fokusiramo je mobilna aplikacija, koja je dostupna i za Android i za iOS. Besplatnu verziju podržavaju oglasi, ali možete platiti i uživati u ovom programu bez njih.
Pixlr ima glatki interfejs koji je jednostavan za korišćenje i nudi konvencionalni skup kontrola za podešavanje boje, tonaliteta i tako dalje. Takođe je moguće kreirati kolaže od više slika, sa širokim spektrom dostupnih šablona. Ali možda će njegova najveća atrakcija za neke fotografe biti široka lepeza kreativnih filtera koje vam omogućava da primenite na svoje slike. Postoji mnogo različitih efekata boja i okvira za igru, ako je to nešto što volite da radite. Iako ovo neće nužno biti po svačijem ukusu. Pixlr se čini zanimljivim izborom za one koji vole da njihove fotografije budu drugačije od onih standardnih koje se svakodnevno viđamo na društvenim mrežama.
[…] slika na svom računaru pomoću programa kao što su Photoshop, Affinity, Gimp ili drugi popularni programi za obradu. Ako jeste, primetili ste verovatno razliku između veličine fotografije koju vidite u svom […]