Kako funkcioniše kompresija fotografije?

Možda ste već imali iskustvo s uređivanjem slika na svom računaru pomoću programa kao što su Photoshop, Affinity, Gimp ili drugi popularni programi za obradu. Ako jeste, primetili ste verovatno razliku između veličine fotografije koju vidite u svom računarskom menadžeru datoteka i veličine slike kada je otvorena u Photoshopu ili nekom drugom uređivaču.

Na primer, menadžer datoteka može pokazivati da je fotografija koju ste snimili veličine oko 4 MB, dok Photoshop prikazuje da je ta ista slika 35 MB. Ovde je u igri tehnika kompresije slika, koja se oslanja na složene matematičke algoritme. Da bismo pojasnili kako funkcioniše kompresija fotografije, počećemo sa poznatim JPEG formatom.

Šta je JPEG i kako funkcioniše njegova kompresija?

JPEG je standardni format za čuvanje slika na digitalnim fotoaparatima, jer koristi kompresiju datoteka. Ova tehnika omogućava da se mnoge slike sačuvaju u relativno malom memorijskom prostoru tako što se smanjuje veličina datoteka. Iz tog razloga, JPEG je postao široko prihvaćen format za sve digitalne fotoaparate.

Detaljno tehničko objašnjenje kompresije datoteka bi bilo vrlo složeno i obuhvatilo bi jedan poveći udžbenik kompleksne matematičke tehnike, koje nisu neophodne za prosečnog korisnika, osim ako se ne bavi softverskim inženjeringom i razvijanjem digitalnih fotoaparata.

Za obične korisnike fotoaparata, važno je znati da kompresija datoteka smanjuje veličinu slike tako što smanjuje količinu podataka koja se u njoj čuva. JPEG kompresija radi tako što smanjuje kvalitet slike, zbog čega se naziva „spremanje sa gubicima“. U većini slučajeva, ovo smanjenje kvaliteta je neprimetno i odgovara svakodnevnoj upotrebi. Međutim, za postizanje maksimalnog kvaliteta slike postoje i drugi formati slika koji ne koriste kompresiju i zadržavaju visok kvalitet, pri čemu je TIFF (Tagged Image File Format) najčešći.

JPEG kompresija fotografije funkcioniše na sledeći način: Prosečna digitalna fotografija obuhvata različite nivoe detalja. Na primer, zamislite prosečnu fotografiju snimljenu u lokalnom parku tokom sunčanog dana. Glavni subjekti, kao što su lišće, drveće i trava u prvom planu, sadrže mnogo detalja, dok će neki delovi, poput plavog neba, sadržati manje detalja. Kako bi se smanjila veličina datoteke, neki podaci iz manje detaljnih delova slike u ovom slučaju neba mogu se bezbedno ukloniti bez značajnog uticaja na kvalitet fotografije. Ovo se obično postiže smanjenjem tonalnih razlika između slično obojenih oblasti, što može rezultirati pojavom artefakata poput kvadrata ili pruga na visoko komprimiranim slikama.

Koju postavku kompresije izabrati na aparatu?

Svaki digitalni fotoaparat, bez obzira na marku ili model, obično nudi opciju za podešavanje kvaliteta slike u svom meniju. Ako izaberete najniži kvalitet, primetićete da možete sačuvati mnogo više slika na memorijsku karticu nego pri najvišem nivou kvaliteta.

Veća postavka JPEG kompresije čini datoteke četvrtinom manjim, ali to ide na račun smanjenja kvaliteta fotografije. Većina ljudi obično koristi najviši nivo kvaliteta, ali ako nemate nameru štampati sve svoje fotografije u najvećoj mogućoj rezoluciji, možete se odlučiti za niži nivo kvaliteta i dalje ćete dobiti fotografije koje će vam biti odličnog kvaliteta za društvene mreže ili sajt.

Kompresija fotografije u Photoshopu bez gubitka kvaliteta

Za kraj vam preporučujemo da pogledate jedan sjajan tutorial fotografa Dušana Pranja koji smo pronašli na YouTube-u gde se jednom specijalnom script tehnikom u Photoshopu veličina fotografije smanjuje sa 16MB na 400KB bez gubitka kvaliteta. Ova tehnika je odlična za sve koji imaju sajt i postavljaju dosta fotografija na njemu, a sami znate da i veličina fotografije utiče na brzinu učitavanja sajta ili landing stranice. Script tehnikom u Photoshopu dobijate vrhnski kvalitet fotografije i malu veličinu fajla koji neće usporiti vašu web stranicu prilikom učitavanja. Takođe uz Script tehniku možete odjednom smanjiti veličinu na 1.000 fotografija odjednom, dovoljno je samo da selektujete folder sa fotografijama i podesite opcije kao na videu ispod.

Similar Articles

Comments

Komentari su zatvoreni.

Advertismentspot_img

Instagram

Most Popular