Apple generalno najavljuje nove iPhone uređaje svake jeseni, a svaka nova serija obećava sve bolje fotografske mogućnosti. Ovogodišnji novi modeli uključuju iPhone 14, iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max, nude nešto što će se dopasti onima kojima je kamera najvažnija specifikacija njihovog pametnog telefona. U ovoj recenziji ćemo se fokusirati na iPhone 14 Pro, ali vredi napomenuti da iPhone 14 Pro Max ima istu postavku kamere. Dakle, u pogledu kvaliteta slike i sličnog, ovo takođe možete smatrati recenzijom i iPhone 14 Pro Max telefona.
Pošteno je reći da iPhone 14 Pro ne predstavlja ogromnu transformaciju u odnosu na svog prethodnika, ali još uvek postoje neke važne promene koje treba razmotriti. Po prvi put, Apple je prešao barijeru od 12 MP, pružajući vam senzor od 48 MP za glavnu širokougaonu kameru. Ovo je četvoropikselni senzor, što znači da će se slike po podrazumevanoj vrednosti i dalje emitovati na 12MP, pošto kamera koristi spajanje piksela za kreiranje slike. Možete iskoristiti punu izlaznu rezoluciju od 48 megapiksela ako odlučite da snimate u sirovom RAW formatu.
Apple zvanično ne otkriva veličinu svojih senzora, ali je objavljeno da je senzor tipa 1/1,28 inča. Senzor od 48 megapiksela prati 24 mm ekvivalentno sočivo sa otvorom blende od f/1,78 i OIS (optička stabilizacija slike). Ovo je nešto uže od prošlogodišnjeg iPhone 13 Pro, koji je imao otvor blende f/1.5. Međutim, ako su glasine da je senzor veći ovog puta tačne, onda bi ipak trebalo da pruža dobre performanse pri slabom osvetljenju.
Dalja poboljšanja u performansama pri slabom osvetljenju obećava tehnologija kao što je Deep Fusion – nešto što je predstavljeno na nekoliko iPhone generacija unazad. Ono što je novo za ovaj model je Photonic Engine. Apple se ne trudi mnogo da objasni šta ove stvari znače osim što nam veruje da verujemo u njihovu magiju (aka kompjuterska fotografija). U suštini, čini se da snima više fotografija i kombinuje ih zajedno za poboljšane detalje u scenarijima pri slabom osvetljenju.
Glavnoj kameri od 48 megapiksela se pridružuju još dva senzora od 12 megapiksela, od kojih jedan nudi ultraširoki ekvivalent od 13 mm (f/2.2) i 77 mm ekvivalent f/2.8 objektiv sa 3x zumom sa OIS-om. Novost za ovu godinu je postavka zuma od 2x koja koristi 48MP četvoropikselni senzor za isecanje (kropovanje) kadra.
Nije bilo nikakve evolucije u iPhone-ovoj izvornoj aplikaciji za kameru, koja ostaje prilično jednostavna u radu, ali koja uključuje portretni režim, plus noćni režim koji će se automatski aktivirati kada je svetlo slabo.
Dizajn i osobine
Što se tiče dizajna, Apple nije promenio spoljašnji izgled iPhone-a 14 Pro, koristeći iste kvadratne zaobljene ivice koje smo videli u nekoliko prethodnih generacija. Međutim, ono što je malo drugačije je ekran. Zaštitni znak iPhone-a „notch“ je nestao i zamenjen je izrezom u obliku pilule koji se pretvara u „dinamično ostrvo“ kada telefon radi određene stvari – kao što je prepoznavanje lica. U stvarnosti, to znači da dobijate malo više ekrana za igranje.
Još jedna nova funkcija je „Uvek uključen ekran“, što znači da možete da vidite npr. na ekranu vreme čak i kada je telefon u režimu spavanja. Ovo je nešto što je već nekoliko godina dostupno na Android telefonima, a dobra vest je da nema veće implikacije na trajanje baterije.
Ekran od 6,1 inča iPhone 14 Pro čini telefon pristojne veličine koji nije previše nezgodan za držanje. Neki će možda više voleti veću Max verziju od 6,7 inča, posebno ako volite da gledate filmove ili igrate igrice na svom pametnom telefonu, ali je malo glomaznija za korišćenje za svakodnevne zadatke. Telefon ima prednju stranu od keramičkog štita, kao i pozadinu od teksturiranog mat stakla i dizajn od nerđajućeg čelika. Sve ovo je dizajnirano da bude relativno čvrsto i otporno na ogrebotine, ali je verovatno i dalje dobra ideja da koristite futrolu, posebno jer je telefon prilično klizav bez nje. Telefon je takođe otporan na prskanje, vodu i prašinu sa ocenom IP68, što znači da je testiran da izdrži potapanje pod vodu (do 6 metara) do 30 minuta.
Apple diže prašinu i pridodaje veliku pažnju video mogućnostima njihovih telefona, ali je zanimljivo primetiti da se kompanija drži 4K, umesto da se kreće ka 8K rezoluciji kao neki od njihovih rivala (posebno Samsung S22 Ultra). Ipak, postoji opcija za snimanje do 60 kadrova u sekundi, a tu je i HDR sa Dolbi Vision opcijom, plus ProRes opcija za video (iako će vam trebati telefon sa najmanje 256 GB skladišnog prostora da biste koristili ProRes pri 4K). Bioskopski režim, gde se stvara efekat plitke dubine polja, ponovo je uključen, sa mogućnošću snimanja u 4K do 30 kadrova u sekundi.
Još jedna specifikacija koju Apple stidljivo pominje je baterija. Ne znamo stvarnu veličinu baterije, ali nam je rečeno da može da obezbedi do 23 sata video reprodukcije. U našim testovima smo otkrili da lako traje ceo dan čak i uz relativno tešku upotrebu. Ako snimate puno 4K video zapisa, možda ćete poželeti da nosite eksternu bateriju sa sobom. Brzo punjenje je dostupno, sa punjenjem do 50% za oko 30 minuta sa punjačem od 20V. Moguće je i bežično punjenje. Kao što je to bio slučaj već nekoliko generacija, utikač za punjenje nije uključen u kutiju – to je očigledno iz ekoloških razloga, sa idejom da većina nas već poseduje više nego dovoljno utikača. USB-C na Lightning kabl je obezbeđen.
Aplikacija kamere
Apple već neko vreme koristi istu izvornu aplikaciju za kameru za svoje iPhone uređaje, ali sa nekim izmenama i dodatnim funkcijama koje su ugrađene tokom godina.
Razočaravajuće je nakon toliko vremena što Apple i dalje smatra prikladnim da ignoriše molbe korisnika za napredni ili Pro režim u okviru matične aplikacije za kameru. Ali postoje stotine različitih aplikacija nezavisnih proizvođača koje vam pružaju ovu funkciju ako vam je potrebna.
Takođe je pošteno reći da se jednostavnost matične aplikacije može posmatrati kao prednost, što vam daje mogućnost da se koncentrišete na kompoziciju, a ne da se previše brinete o podešavanjima. Za mnoge će to biti pozitivna stvar.
Standardni režim koji ćete verovatno najčešće koristiti je opcija „Photo“. Odavde možete da pristupite svim različitim sočivima (plus 2x digitalni zum), kao i da fotografišete u RAW formatu i kreirate „uživo“ fotografije (gde kratak video prati snimak). Tapkanje po ekranu će promeniti tačku fokusa ako je potrebno, a takođe možete da uključite kompenzaciju ekspozicije pomeranjem prsta gore-dole po ekranu da biste dodali ili uklonili osvetljenost. Držanje prsta na ekranu će aktivirati AE/AF zaključavanje, tako da možete da se fokusirate i promenite kompoziciju ako želite.
Takođe se u ovom standardnom režimu mogu koristiti i druga podešavanja, kao što su noćni i makro režim. Oni se automatski aktiviraju u zavisnosti od toga da li je telefon izložen određenom uslovu tj. izložen mraku za noćni režim ili pozicioniranje kamere blizu nečega za makro režim. Ako želite imate opciju da isključite ove režime kada se aktiviraju.
Noćni režim je već neko vreme prisutan na iPhone uređajima i u suštini funkcioniše tako što uzima nekoliko kratkih ekspozicija i spaja ih u jednu sliku za najbolje rezultate. Telefon će automatski proceniti koliko dugo treba da snima kratke ekspozicije, obično u zavisnosti od toga koliko je mračno. Ako telefon otkrije da je na stabilnoj površini, verovatno će praviti duže ekspozicije – važno je da bude relativno miran kako bi se snimci poklopili.
Makro režim je uveden na uređaju iPhone 13 Pro, tako da nije iznenađenje što ga ponovo vidimo i na 14 Pro. Ako približite telefon subjektu, videćete da se automatski ubacuje u makro režim. Za to koristi ultraširokougaono sočivo. Ponekad možete da dobijete i bolji rezultat isključivanjem makro režima – što se rezultuje time da se kamera vrati na standardni objektiv od 48 MP. Vredi eksperimentisati da vidite koja opcija će vam dati bolje rezultate.
Prevlačenjem nagore na prozoru kompozicije videćete neka dodatna podešavanja koja možete da koristite, uključujući promenu odnosa širine i visine (dostupni su 4:3, kvadratni 1:1 i 16:9), dodavanje filtera ili korišćenje različitih stilova slike. Opet je vredno eksperimentisati sa svim ovim opcijama da biste videli koja opcija proizvodi izgled i stil fotografije koji vam se najviše sviđa. Stilovi slika se takođe mogu podesiti tako da odgovaraju vašim željama.
Ostali režimi snimanja dostupni u matičnoj aplikaciji uključuju portretni režim za kreiranje efekata male dubine polja. Ovo je prvenstveno namenjeno da se koristi za ljude, ali takođe dobro funkcioniše sa drugim subjektima kao što su kućni ljubimci. Tu su još u ponudi i video režim i panoramski režim.
Kvalitet fotografije
Apple već dugi niz godina proizvodi izuzetno sposobne i kvalitetne kamere u svojim pametnim telefonima, tako da nismo očekivali da će iPhone 14 Pro biti drugačiji. Iako generalno nije naročito neki veliki skok u kvalitetu u odnosu na prethodnika, to je više i pohvala koliko su prethodni telefoni konstantno dobri, nego vid kritike. Kako najnoviji iPone 14 Pro tako i prethodnici dobro funkcionišu u raznim situacijama, konstantno stvarajući kvalitetne fotografije.
Kao što smo i očekivali, najbolji rezultati se vide sa glavnog sočiva, sa novim senzorom od 48 MP koji daje odlične rezultate (iako nije veliko poboljšanje u odnosu na iPhone 13 Pro). Ultraširokougaoni objektiv takođe daje fine rezultate, sa malo izobličenja/distorzije, iako se bori da proizvede istu vrstu čistih i oštrih fotografija pri veoma slabom osvetljenju koje glavni senzor može da prikupi.
Senzor od 48 megapiksela je posebno koristan kada se fotografiše sa novom opcijom 2x, jer ne samo da dobijate odličnu fleksibilnost da birate između 1x, 2x i 3x opcije, već takođe proizvodi dobre fotografije pri slabom osvetljenju zahvaljujući sočivu sa širim otvorom blende u kombinaciji sa veoma dobrim noćnim režimom. 1x senzor će se automatski uključiti ako snimate pri veoma slabom osvetljenju.
Dostupan je dodatni digitalni zum, ali ćemo preporučiti da izbegavate da ga koristite u većini situacija osim ako ne želite da se apsolutno približite subjektu.
Makro režim je nešto što smo videli na prethodnom iPhone-u i takođe i ovde daje odlične rezultate kada želite da se približite veoma blizu subjekta. Detalji koje makro proizvodi su divni i sjajno je imati tu opciju na raspolaganju.
Drugi režim koji postoji već neko vreme je portretni režim. Ovde nastavlja da dobro funkcioniše, dajući prijatne rezultate čak i sa relativno mučnim obrisima. Nove opcije za iPhone 14 Pro su mogućnost izbora između 1x, 2x i 3x, tako da postoji malo više fleksibilnosti u poređenju sa 13 Pro.
Odnos cene i kvaliteta iPhone 14 Pro uređaja
Apple nije baš poznat po proizvodnji jeftinih pametnih telefona, ali u poređenju sa drugim vodećim pametnim telefonima na tržištu, iPhone 14 Pro nije previše skup. Na primer, iPhone 14 Pro najmanjeg kapaciteta je jeftiniji od Samsung S22 Ultra sa najmanjim kapacitetom, što ga čini prilično konkurentnim kada je cena u pitanju. Imajući to u vidu, npr. novi Pixel 7 Pro je znatno jeftiniji od Samsunga i iPhone-a, što dokazuje da možete dobiti veoma dobre vodeće modele bez prelaska granice od 1.000 evra.
Svi ovakvi telefoni su skupi ako imate striktan i ograničen budžet. Ako želite iPhone, ali imate ograničenija sredstva, vaše opcije su da potražite stariju verziju (na primer, iPhone 13 Pro, koji nije mnogo različit) ili punu verziju iPhone-a 14 bez Profesionalne verzije – gde gubite mogućnost za dodatno sočivo, a i nekoliko drugih karakteristika.
Da li kupiti iPhone 14 Pro?
Postoji mnogo toga što bi vam se dopalo u vezi sa iPhone 14 Pro uređajem i on nesumnjivo pruža odlične fotografije. To je najbolji iPhone do sada za fotografe, ali to možemo reći svaki put kada se pojavi novi model. Međutim, koliko god da je dobar, nije previše uzbudljiv, a ako već imate iPhone 13 Pro, nema mnogo razloga za nadogradnju. Ali ako imate stariji uređaj, onda će vredeti uloženog novca.
Fotografije direktno sa kamere su veoma dobre, sa svetlim, živim bojama i dobrim detaljima. Novi senzor od 48 megapiksela ne proizvodi nužno fotografije koje su daleko bolje od onih koje pravi senzor od 12 megapiksela na iPhone 13 Pro telefonu u običnim ili dobro osvetljenim uslovima, ali se pokazao korisnim za digitalni zum i u scenarijima slabijeg osvetljenja.
Kritika koja se upućuje iPhone-u svaki put kada se novi model objavi je profesionalni režim u osnovnoj aplikaciji kamere koju bi profesionalci i entuzijasti voleli da vide. Da, dostupne su aplikacije trećih strana, ali šteta je ne imati sveobuhvatniju ponudu direktno od Apple-a.
Za korisnike koji su odani i posvećeni uređajima Apple-a i ne razmišljaju o prelasku na drugi operativni sistem, iPhone 14 Pro je sigurno najbolji iPhone do sada za fotografisanje. Ako više volite veći ekran preporučujemo i Max verziju, jer su kamere iste između Pro i Max verzije. Ako niste zagriženi korisnik Apple-a, preporučili bismo Samsung S22 Ultra kao alternativni najbolji pametni telefon za fotografisanje, jer dobijate i dodatni objektiv i veću fleksibilnost u režimima fotografisanja i snimanja.
Sve u svemu, iPhone 14 Pro je odličan za fotografisanje, a ako ste i veliki ljubitelj iOS-a, malo je verovatno da ćete biti razočarani ovim modelom.
.