Canon RF 100-400mm F5.6-8 niskobudžetni objektiv pruža odličan domet za cenu po kojoj se prodaje, ali da li isto tako pruža i kvalitet fotografije na koji ste navikli?
Stabilizacija na 100-400mm zum objektivu je ključna karakteristika na Canon objektivima još od kasnih 90-tih i igra ključnu ulogu u životima fotografa koji se bave sportskom fotografijom, fotografisanjem životinja na većoj udaljenosti i modnim fotografima.
Sa novim promenama i pojavom mirrorless aparata R serije bilo je potrebno naći novo rešenje, pa je Canon predstavio na početku RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM čija je cena bila oko 3.000 eura, skuplja za 1.000 eura od EF verzije. Da bi zadovoljili i korisnike sa ograničenim i manjim budžetom lansirali su niskobudžetnu alternativu sa manjim maksimalnim otvorom blende, a to je objektiv o kojem pišemo RF 100-400mm F5.6-8 IS USM. Ovaj objektiv nije previše fensi kao L objektiv, ali za četvrtinu cene čini sebe privlačnim i pristupačnim mnogo većem broju korisnika.
Osobine Canon RF 100-400mm f5.6-8 IS USM objektiva
Canon RF 100-400 mm f5.6-8 IS USM objektiv je dizajniran da pokrije full frame odnosno senzore punog formata kod Canon R mirrorless serije. Unutrašnji dizajn koristi 12 elemenata u 9 grupa i uključuje jedan UD element i asferični element napravljen korišćenjem procesa PMo plastičnog kalupa. PMo element igra ključnu ulogu u smanjenju veličine i cene objektiva.
Bar na papiru, ovaj niskobudžetni 100-400mm objektiv nudi dodatnih 0,5EV stabilizacije u odnosu na mnogo skupllji Canon 100-500 mm L objektiv, donoseći efekat impresivnih 5,5 EV. Ukoliko se kombinuje sa stabilizacijom u samom telu aparata dostiže se dalji rast do 6EV sa EOS R5 aparatom.
Rečeno nam je da dužica koristi 9 oštrica da bi svetle tačke koje nisu u fokusu bile lepo zaobljene i da bi se proizveli glatki prelazi fokusa. Promenljivi maksimalni otvor blende ostaje na f/5.6 sve dok prsten zuma ne dostigne oznaku od oko 120 mm gde se otvor blende pomera na f/6.3. Ne moramo da postavimo f/8 osim ako to ne želimo dok ne zatražimo žižnu daljinu od oko 275 mm – što je prilično velikodušno.
Izuzetno je da je objektiv kompatibilan sa Canon-ovim 1.4x i 2x tele-konverterima koji su predstavljeni sa 100-500mm L objektivom. Ali nismo sigurni koliko će biti korisnika jer model 2x od 500 eura zapravo košta više od samog objektiva, a 1.4x nije daleko sa 350 eura.
Građa i funkcionalnost
Kao RF 16mm F2.8 STM širokougaoni prime objektiv koji je bio predstavljen u isto vreme, jedno od glavnih uzbuđenja koje ovaj objektiv RF 100-400mm R5.6-8 prouzrokuje je njegova cena, zatim veličina i težina. Ovaj objektiv je daleko najmanji i najlakši zum od 100-400 mm na tržištu. Sa 635g to je manje od polovine težine i EF-mount 100-400 mm i RF 100-500 mm, cev je tanja, a produžetak na najvećoj žižnoj daljini kraći za oko 30 mm. Manji je, lakši i jeftiniji, ali naravno dolazi bez sopstvenog nosača za stativ i ima manje spoljnih kontrola.
Što se tiče spoljnih kontrola na ovom objektivu imaćete zaključavanje zuma, AF/MF prekidač i jednostavnu kontrolu za uključivanje/isključivanje stabilizatora bez režima pomeranja koju nudi serijska verzija L, a takođe nema ograničenja opsega fokusa. Uključivanje i isključivanje IS-a čini veoma jasnim koliko naporno sistem radi na održavanju stabilnog prikaza u tražilu – to je zaista veoma efikasno.
Kućište ima tri prstena – jedan za fokusiranje, jedan za podešavanje žižne daljine i treći na krajnjem prednjem kraju koji deluje kao funkcijski prsten. Ovaj prsten se može prilagoditi da kontroliše jednu od 17 funkcija, kao što su otvor blende ili balans bele boje.
Prilikom upotrebe, objektiv je veoma udoban i dobro balansira na EOS R5 aparatu. Njegova umerena težina olakšava držanje čak i na dužem kraju i neće vam biti muka da ga nosite ceo dan – ovo je definitivno tačka koja će biti važna za mnoge korisnike. Njegova plastična završna obrada je takođe prava poslastica u zimskim danima, jer nije ni približno hladno kao u kada držite metalni objektiv.
Sve u svemu, korišćenje ovog objektiva čini veoma lepo iskustvo.
Autofokus
Ovaj objektiv poseduje Nano-USM koji pokreće fokusiranje i čini ga tihim, brzim i glatkim. Možemo da potvrdimo da je svaki od tih zadataka na boljoj strani razumnog. Mislimo da ovaj sistem ne izvlači najviše iz AF mogućnosti EOS R5 i da su vrhovi malo inhibirani, ali je više nego dovoljno za većinu namena. Stopa pogodaka fokusa za seriju fotografija ptica u letu je prilično dobra, ali ipak značajan broj je skoro promašen. Kamera je u stanju da postigne fokus i veoma brzo identifikuje subjekat, ali kada je reč o trenutku okidanja, nešto je smanjena preciznost fokusa. Međutim, generalno gledano, autofokus na ovom objektivu je dobar i zadovoljiće većinu fotografa.
Kvalitet fotografije
Kada jeftin objektiv košta četvrtinu cene premium verzije, od početka bi trebalo da znamo da nećemo dobiti vrhunski kvalitet. Međutim, prilično smo impresionirani fotografijama koje ovaj 100-400mm proizvodi.
Za najbolji kvalitet fotografije, fotografišite u RAW neobrađenom formatu jer su JPEG fotografije sa R5 primetno mekše. Takođe razmislite da li ste spremni da dozvolite da se automatske korekcije vinjetiranja, hromatske aberacije i krivolinijske distorzije odvijaju u kameri ili u vašem softveru. Izobličenje u obliku jastučića (gde se ivice slike stisnu ka unutra) je značajno kada su ravne linije u kadru, pri čemu je efekat jači na dužem kraju opsega zumiranja. Ako se bavite porter fotofrafijom, vaš subjekt bi vam mogao biti zahvalan za ovo jer lica i figure postaju tanja i viša. Uključivanje i isključivanje profila sočiva čini stepen izobličenja i vinjetiranja prilično jasnim bez potrebe da radimo poseban test za njih dvoje, što je prilično korisno. Za tehničke predmete i jedan i drugi će morati da se koriguju, ali sa prirodnim scenama istina je da ni jedno ni drugo neće biti posebno primetno. Canon ima balans između optičke i softverske korekcije upravo ovde, tako da ne trpimo ako odlučimo da ne primenimo automatska podešavanja.
Oštrina je dobra, čak i kada se sočivo koristi širom otvoreno. Prilično je važno kada je vaš maksimalni otvor blende f/8 da objektiv može da radi na pristojnom standardu pri toj postavci. Čak i sa dobrim sistemom stabilizacije slike, zatvaranje otvora blende objektiva od 400 mm na f/11 i f/16 u svim uslovima osim u najsvetlijim će značiti ili postavljanje duge brzine zatvarača ili postavka većeg ISO-a.
Zaključak
Kada se proizvodi jeftinije sočivo, potrebno je napraviti mnogo teških kompromisa. Jedan pogrešan potez i rezultirajuće performanse mogu značiti da čak ni niska cena ne čini sočivo vrednim posedovanja. U ovom slučaju, iako je Canon pronašao dobar put i proizveo objektiv sa tako umerenim kompromisima, on postaje veoma dobar odnos cene i kvaliteta, umesto da je samo jeftin. Odluka kompanije Canon da koristi tako mali otvor blende može izgledati veoma čudno korisnicima SLR-a. Ali ključna razlika je u tome što sistemi autofokusa fotoaparata bez ogledala (mirrorless) nemaju ovakva ograničenja i nastavljaju da efikasno rade na ovim manjim otvorima. Ograničenom maksimalnom otvoru blende se takođe suprotstavljaju R kamere, dobre performanse šuma i činjenica da su najširi otvori i dalje veoma upotrebljivi. Optičke nesavršenosti su male da možemo ili da odlučimo da živimo sa njima ili da ih popravimo u softveru sa jedva primetnim posledicama. Ako ste korisnik sistema Canon EOS R i ne želite da trošite veću svotu novca za L-seriju RF 100-500 mm F4.5-7.1 i spremni ste da napravite kompromise, ovaj Canon RF 100-400mm f5.6-8 IS USM će vas zaista usrećiti.
Primere fotografija objektiva možete pogledati ovde.