Ukoliko vas sve one oznake i brojevi na memorijskoj kartici bune i niste sigurni kako da izaberete kvalitetnu karticu za vaš aparat, onda ste na pravom mestu. U ovom tekstu detaljno ćemo objasniti sve oznake koje su bitne prilikom odabira memorijske kartice.
SD memorijske kartice
SD memorijske kartice se najčešće koriste u aparatima i kamerama, neki aparati imaju dve kućice za SD kartice, a neki kao na primer Nikon D850 imaju jedan ulaz sa SD karticu, a drugi za XQD karticu. SD kartice mogu biti klasične i mikro koje se najčešće koriste u telefonima i dronovima. Sada ćemo se više posvetiti svim simbolima, brojevima i oznakama koje se ističu na memorijskoj kartici.
Klase i rangiranje brzine
Na SD karticama možete videti različite oznake za brzinu kao na primer V30, zatim U1, pa 300x ili one najčešće MB/s. Sada ćemo proći malo detaljnije kroz svaku od ovih oznaka.
Šta znače oznake V30/V60/V90 na SD kartici?
Video brzina V30 (video speed class) podržava brzinu uzastopnog video zapisa od minimum 30MB/sec. Zatim je tu V60 koji podržava minimum 60MB/sec i na kraju V90 koji podržava video zapis od minimum 90MB/sec. V60 i V90 rang kartica će biti od koristi ukoliko se snimaju video materijali većeg kvaliteta kao što su 4K i 8K. Najbolje je svakako da na vašoj kameri proverite tabelu i specifikacije koji rang SD kartice od V30 do V90 je potreban vašoj kameri ukoliko planirate da sa njom pored fotografisanja snimate i kvalitetne video materijale.
Šta znače oznake U1/U3 na SD kartici?
UHS rangiranje brzine (UHS speed class) U1/U3, je zamenjeno Video klasom rangiranja brzine koju smo pomenuli u prethodnom pasusu. U1 je značilo da memorijska kartica ima minimum 10MB/sec uzastopne brzine pisanja video zapisa. Već možete da pretpostavite da je U3 oznaka imala minimum 30Mb/sec uzastopne brzine pisanja video zapisa.
Šta znače oznake 300x, 667x, 1667x, 2000x brzine na memorijskoj kartici?
Da još više bude zbunjujuće, neke memorijske kartice će prikazati drugačije oznake brzine na prednjoj strani. Možete pročitati na kartici oznaku 300x, ali šta je 300x? Kartica koja podržava brzinu 45MB/sec ima oznaku 300x, a razlog tome je što je 150KB/sec x 300 = 45MB/sec. Uz malo matematike lako će te izračunati oznaku 2000x, ona podržava brzinu od 300MB/sec. Budite obazrivi jer su ove oznake maksimalne brzine čitanja, dok brzina pisanja može biti znatno manja, zato brzinu pisanja ovih kartica potražite u specifikacijama.
Najčešća oznaka MB/s
Većina kartica koristi standardnu oznaku MB/s (Megabytes per second) za brzinu, ali svakako ova oznaka ne vredi mnogo jer se najčešće postavi maksimalna brzina čitanja (read speed), tako da vredi pogledati specifikaciju kartice i pronaći kolika je brzina pisanja na memorijskoj kartici. Na nekim karticama je prikazana i brzina čitanja i pisanja i one su označene malim slovom R za brzinu čitanja, i malim slovom W za brzinu pisanja.
Šta predstavljaju oznake SD/SDHC/SDXC?
Ove oznake predstavljaju kategoriju kapaciteta. SD ima kapacitet do 2GB. SDHC ima kapacitet veći od 2GB, ali do 32GB. Dok na kraju SDXC je kategorija za kapacitet preko 32GB pa sve do 2TB. Iznad njih su još SDUC koje imaju kapacitet preko 2TB pa sve do 128TB.
Koja je razlika između UHS-I i UHS-II kartica?
UHS-II kartice su novije generacije, predstavljaju bržu vrstu memorijskih kartica i sa dodatnim kontakt tačkama nude veću brzinu čitanja i pisanja. Međutim, da biste koristili pun potencijal ovih kartica potrebno je da vaš aparat podržava UHS-II, takođe i vaš čitač memorije mora da podržava UHS-II karticu, inače će se vaša UHS-II kartica koristiti u sporijem UHS-I režimu. Ukoliko kupite UHS-II karticu, a imate aparat koji podržava samo UHS-I vrstu, ne brinite jer je i dalje možete koristiti UHS-II karticu u vašem aparatu, ali kao što smo napomenuli radiće u sporijem režimu UHS-I. Razliku između ove dve vrste kartica možete prepoznati u slovu I ili II pored SDXC oznake.
MicroSD memorijske kartice
MicroSD kartice se koriste u nekim kompaktnijim kamerama, kao i u mnogim drugim uređajima kao što su telefoni, dronovi, akcione kamere, sigurnosne kamere i one su uglavnom jeftinije. Međutim, one ne nude uvek veliku brzinu kao UHS-II SD kartice i s obzirom da su male mogu biti nezgodne za upotrebu. Možete ih koristiti kao SD karticu uz dodatan adapter, ali tako neće biti pouzdane kao SD kartice standardne veličine. Ipak one mogu biti dobre za sve one kojima cena igra glavnu ulogu, jer su jeftinije i mogu uštedeti novac.
CFexpress memorijske kartice
Ove kartice su predstavljene 2016. godine, dizajnirane da pruže veću brzinu čitanja i pisanja koristeći tehnološke standarde koji se već uveliko koriste u kompjuterskoj tehnologiji. Prve kartice koje su bile predstavljene fizički su izgledale slično kao XQD kartice.
Izslaskom CFexpress 2.0 kartice 2019. godine predstavljene su A, B i C vrste ovih kartica, gde su A bile kompaktnije, C su bile veće, dok su B bile srednje veličine. CFexpress kartice su najčešće prikazivale przinu u MB/s sa prikazima posebno brzine pisanja slovom W i brzine čitanja slovom R. Ukoliko obe brzine nisu bile prikazane onda se uglavnom prikazivala brzina čitanja koja je naravno uvek bila veća od brzine pisanja.
CFexpress tip A koje su podržane od strane Sonija i drugih marki koje proizvode kartice, pružaju performanse tri puta brže od najbrže UHS-II memorijske kartice, sa 800MB/s brzine čitanja i 700MB/s brzine pisanja na Sonijevim PROGRADE karticama.
CFexpress tip B takođe proizvedene od strane Sonija, Sandisk-a i Lexara-a pružaju impresivnu brzinu čitanja od 1700MB/s i brzinu pisanja od 1480MB/s.
XQD memorijske kartice
XQD memorijske kartice su se pojavile u prodaji još 2012. godine. One su uglavnom bile korišćenje u profesionalnim Nikon DSLR aparatima. Visoka cena ovih kartica odvratila je fotografe od kupovine iste, pogotovo kada su SD kartice odličnih performansi dosta jeftinije. Svakako, benefit XQD kartica ogleda se u njihovoj velikoj brzini čitanja/pisanja, koje mogu biti korisne ukoliko se bavite fotografisanjem akcija i sportskih događaja koji zahtevaju kontinuirano snimanje u velikoj brzini okidanja. Poznati modeli kamera koji koriste XQD kartice su: Nikon D6, D500, D850, Z 6II, Z 7II, Z9, Panasonic S1 familija aparata.
CFast memorijske kartice
CFast predstavlja još jedan format memorijskih kartica kreiran primarno za snimanje videa i dugometražnih filmova. Samo ukoliko vaša kamera ne zahteva upotrebu CFast kartica, onda vam ova vrsta kartica neće ni trebati. Aparati koji koriste CFast karticu su Canon EOS-1D X Mark II. Canon XC15, Canon EOS C200, BlackMagic, ARRI.
Na šta treba obratiti pažnju?
Da sumiramo na kraju, najviše pažnje treba obratiti na to da se upoznate sa vašim aparatom i vidite u specifikacijama koje sve kartice podržava, a zatim da prilikom kupovine kartice obavezno obratite pažnju na brzinu pisanja (write speed) i uzmete karticu sa većom brzinom pisanja. Dobro obratite pažnju da nije istaknuta samo jedna maksimalna brzina na kartici jer ona uglavnom predstavlja brzinu čitanja koja je naravno veća od brzine pisanja, ukoliko dođe do takve situacije u specifikacijama proverite brzinu pisanja.
[…] f dolazi sa dvostrukim slotovima za memorijske kartice, ali sa nekonvencionalnim rasporedom: jedan slot je za standardne SD kartice sa podrškom za UHS-II […]
[…] zaboravite na rezervne baterije i memorijske kartice. Fotografisanje u burst režimu brzo troši resurse, pa je važno biti dobro pripremljen. Ranac je […]
[…] dodatnoj opremi: blic može biti koristan u slabim svetlosnim uslovima, dok su rezervne baterije i memorijske kartice obavezni za rad na terenu. Fotografisanje u RAW formatu je preporučljivo jer vam pruža maksimalnu […]