Pejzažna fotografija – 26 korisnih saveta za Landscape fotogrfiju

Za sve fotografe entuzijaste koji započinju svoje istraživanje u svetu fotografskog umetničkog izraza, pejzažna fotografija na otvorenom pruža neodoljivu početnu tačku. Bez potrebe za skupom opremom ili studio prostorom, prirodna svetlost je obilna i pristupačna. Ako niste skloni avanturama noću, sjajne fotografske prilike na moru, reci ili u seoskom okruženju često su dostupne na samo kratkoj vožnji ili brzoj šetnji od vas.

Zaroniti u svet pejzažne fotografije pruža ne samo nezaboravna iskustva za početnike, već i za iskusne profesionalce. Bez obzira da li dokumentujete jednostavno porodično putovanje ili se bavite ozbiljnim profesionalnim poduhvatima, dobro uhvaćeni pejzaži imaju moć da prenesu različite emocije koje će osvojiti i obuzeti ljubitelje vaše fotografije. Ako neko pogleda vašu fotografiju i pomisli „Voleo bih da sam ovde“ uspeli ste da prenesete emociju.

Pre nego što se upustite u svoje fotografske avanture, pročitajte naše korisne savete za pejzažnu fotografiju. U nastavku ovog članka, pripremili smo brz i koristan vodič koji će unaprediti vaše veštine i pomoći vam da pređete put od običnog ‘klika’ do remek-dela. Iako postoji mnogo aspekata koje bismo mogli pokriti, fokusirali smo se na ključne savete i trikove koji će vas odvesti ka postizanju visokog nivoa, možda će te čak postati i sledeći Ansel Adams uz mnogo truda i vežbanja.

Deo budžeta odvojite za filtere

Razmotrite mogućnost investiranja u nekoliko filtera, s posebnim naglaskom na kružni polarizator koji pruža izuzetnu prednost u pejzažnoj fotografiji. Ovaj filter može značajno poboljšati kontrast na plavom nebu, a posebno je efikasan u smanjenju ili čak eliminaciji refleksija na vodi. Bitno je napomenuti da polarizatori najbolje funkcionišu kada je sunce postavljeno pod pravim uglom, odnosno 90° u odnosu na vašu poziciju. U slučaju snimanja scene s velikom razlikom u tonalnim vrednostima između zemlje i svetlog neba, korišćenje ND (neutral density) gradient filtera sprečiće da nebo izgubi detalje zbog prekomerne svetlosti.

Priđite bliže

Ne pretpostavljajte uvek da je najširi objektiv nužno najbolji izbor za fotografisanje pejzaža. Ponekad je korisno koristiti veću žižnu daljinu kako biste uhvatili udaljene detalje koji bi izmakli širokougaonom objektivu. Zum objektivi su takođe odličan izbor jer omogućavaju fleksibilnost zumiranja i odaljavanja, omogućavajući vam da prilagodite kompoziciju bez potrebe za fizičkim pomeranjem na velike udaljenosti. Objektivi u rasponu od 24 mm do 105 mm predstavljaju izuzetan izbor za srednje širokougaone zumove, pružajući vam širok spektar opcija za komponovanje kadra.

Zlatno RAW pravilo

Moramo naglasiti koliko je važno da ako želite postići najbolje rezultate sa svojim fotografijama, pređete na režim fotografisanja u sirovom RAW formatu. Većina savremenih kamera sada vam omogućava da zabeležite svoje fotografije u RAW formatu. Sirovi podaci, kao što samo ime implicira, su nekompresovani i neobrađeni podaci direktno sa senzora kamere. Iako su datoteke znatno veće u odnosu na njihove JPEG kopije, pružaju znatno veću slobodu kada je reč o obradi konačnog izgleda vaše fotografije.

Stabilnost = Oštrina

Stativ je esencijalan alat za pejzažnu fotografiju. U situacijama sa slabim osvetljenjem, fotografije snimljene iz ruke često rezultiraju nejasnoćom. Ako želite produžiti vreme ekspozicije kako biste postigli efekat mekane i maglovite vode ili uhvatili pokret oblaka tokom nekoliko sekundi radi dodatne dramatičnosti, stativ je ključan. Na tržištu postoje brojni snažni i lagani stativi koji su praktični za nošenje tokom snimanja; postavite aparat na stativ, povežite ga sa daljinskim okidačem i spremni ste za akciju.

Preuzmi manuelnu kontrolu

Ukoliko ste još uvek relativno novi u DSLR fotografiji, verovatno se oslanjate na automatske ili poluautomatske funkcije vašeg fotoaparata, gde aparat sam bira optimalna podešavanja u režimu Shutter speed ili Aperture. Međutim, dok ste u automatskom režimu, aparat će donositi odluke umesto vas, što može rezultirati slikama koje ne ispunjavaju vaša očekivanja. Prebacivanje u Manuelni režim vam omogućava da sami kontrolišete eksponiranje scene, pružajući vam kreativnu slobodu i sprečavajući da aparat preuzme potpunu kontrolu nad procesom. Neka donošenje kreativnih odluka bude u vašim rukama, a ne u rukama vaše kamere.

Kadriranje i kompozicija

Kompozicija je izuzetno subjektivna oblast. Ono što smatrate privlačnim, nekom drugom može delovati neobično. Ukoliko niste sigurni, uvek se držite ‘pravila trećine’ kao svoje osnovne smernice za komponovanje. Zamislite da je vaš kadar podeljen linijama na trećine, i horizontalno i vertikalno. Postavljanje ključnih elemenata na tačke gde se ove linije sastaju znači da poštujete ovo pravilo i to će vam pomoći da postignete harmoniju u vašoj fotografiji. Ipak, treba napomenuti da pravila mogu biti fleksibilna i ponekad se namerno krše, pa je odluka na vama kako ćete ih primeniti.

Zadržite oštrinu

Fotografi često žele da njihova fotografija bude oštra u svim dimenzijama, od prednjeg do zadnjeg dela. Ovde dolazi do izražaja koncept dubine polja. Pri velikim otvorima blende, poput f/2.8, zona jasne slike ispred i iza tačke fokusa je relativno mala. Sa mnogo manjim otvorom blende, kao što je f/11, ta „zona“ oštrog fokusa postaje značajno šira. Kao grubo pravilo, fokusirajte se na tačku oko jedne trećine udaljenosti unutar vaše scene kako biste povećali šanse za maksimizaciju dubine polja.

Maksimalna ekspozicija

Razmotrite da produžite vreme ekspozicije za pejzažnu fotografiju. Fotografi često koriste ekspozicije koje traju nekoliko sekundi, pa čak i desetina sekundi, kako bi uhvatili prolazne oblake na nebu, čineći ih dinamičnim umesto statičnim. Scena koja se snima s dužom ekspozicijom transformisaće vodu u maglovitu, prozračnu možemo reći mlečno belu tečnost. Bez sumnje, možemo reći da je korišćenje stativa ključni faktor za postizanje ovakvih snimaka.

Istražite svoju destinaciju

Posvetite vreme istraživanju lokacije na kojoj planirate fotografisanje, posebno ako do sada niste bili tamo. Pretraživanje željene lokacije na internetu pružiće vam raznolike informacije. Iako možda većina tih informacija bude nepotrebna, gotovo je sigurno da ćete pronaći i primerke drugih fotografija. Iskustva drugih fotografa sa iste lokacije pružiće vam korisne informacije o dostupnosti i pristupačnosti same lokacije. Takođe, možete naići na savete u vezi sa lokalnim propisima i preporukama za parking mesta, što može biti od velike pomoći.

Koristite aplikacije za informacije o suncu

Postoje dostupne aplikacije koje vam mogu precizno dati informaciju pozicije sunca u svakom trenutku tokom dana. Ove aplikacije mogu prikazati korisne informacije na mapi vaše destinacije, označavajući tačke izlaska i zalaska sunca, kao i putanju sunca na nebu tokom bilo kog odabranog dela dana. Ovo je izuzetno korisno za određivanje optimalnog vremena za fotografisanje na lokaciji koju istražujete. Sunseeker za iOS i Sun Surveyor za Android su odlični primeri ovakvih aplikacija koje vam mogu pomoći u planiranju i optimizaciji fotografija u skladu s položajem sunca.

Dobro se opremite i pripremite

Osigurajte da ste pravilno obučeni u skladu s uslovima na mestu snimanja. U slučaju neprijatnog terena, izuzetno su važne čvrste cipele kako biste izbegli eventualna uganuća zgloba, što može znatno otežati putovanje. Ako je moguće, putujte lagano, a investiranje u kvalitetan ranac ili torbu za fotoaparat prilagođenu neravnom terenu olakšaće vam nošenje opreme tokom vašeg puta. Uvek obavestite nekoga o svom boravku na određenoj lokaciji fotografisanja, a mobilni telefon je neophodno da bude uz vas. Nikada se ne zna šta može da se dogodi.

Vizualizujte kadrove

Pre nego što pritisnete okidač na fotoaparatu, pažljivo pregledajte svoje okruženje i pokušajte da vizualizujete gde biste mogli uhvatiti najbolje kadrove. Ponekad je korisno posetiti lokaciju pre samog fotografisanja i prosto prošetati, beležeći najpogodnije pozicije, uglove i perspektive za buduće reference. Pravljenje liste ovih tačaka može vam poslužiti kao vodič kada stignete na lokaciju kako biste ozbiljno pristupili snimanju.

Ostanite motivisani – ko rano rani dobre fotke pravi

Da biste zabeležili najbolje trenutke, ključno je da ostanete motivisani i izađete kako biste ih uhvatili. Imajte na umu da sunce leti izlazi oko 5 ujutro. Čak i za destinacije koje su relativno blizu, treba razmotriti vreme putovanja i šetnje do željene lokacije, što može značiti da ćete početi svoj dan već u 3h ujutro. Ovo je vreme kada može biti primamljivo ostati u krevetu, ali ukoliko prevaziđete tu prepreku i odlučite se za jutarnju avanturu, nagrade su izuzetne. Deljenje ove motivacije sa drugim fotografima može biti snažan podsticaj.

Golden hour

U svetu fotografije često se koristi izraz ‘golden hour’. Za impresivne pejzaže, nema boljeg vremena za snimanje od trenutka izlaska sunca i sat vremena nakon toga, ili pri zalasku sunca i sat vremena pre nego što sunce zađe. Tada svetlost ima blistavu, toplu nijansu, senke su izdužene i jasno prikazuju reljef zemlje. Nebo je u nijansama ružičaste, narandžaste i crvene, a ukoliko zabeležite izlazak ili zalazak sunca sa zanimljivim skupom oblačnih formacija, to će dodatno obogatiti vašu fotografiju.

Blue hour

Postoji pojam poznat kao ‘blue hour’. To je period sumraka koji nastupa krajem dana kada se sunce već prilično spustilo ispod horizonta, ali i dalje ostavlja svoj uticaj na nebu. Ovaj trenutak je idealan za fotografisanje urbanih pejzaža, gde možete uhvatiti svetla grada u kontrastu sa dubokim, tamnoplavim nebom.

Niska temperatura

Niske temperature mogu stvoriti nekoliko izazova za vaš digitalni fotoaparat, a glavni se odnosi na uticaj na baterije. Primetićete da će, pod zimskim uslovima, trajanje vaše baterije biti značajno kraće, stoga je preporučljivo čuvati rezervnu bateriju u toplom džepu i zameniti je kad se prva isprazni. Kada unesete kameru nazad u toplinu zatvorenog prostora, preporučuje se držanje u zatvorenoj plastičnoj vreći dok se ne aklimatizuje, kako biste izbegli probleme sa kondenzacijom.

Kiša

Ako koristite fotoaparat u vlažnim uslovima, važno je pravilno ga zaštititi. Držite kameru u torbi ili futroli otpornoj na kišu dok je ne koristite. Ukoliko kiša dospe na sočivo, obrišite ga mekom krpom za sočiva. Ako se vaš fotoaparat smoči, izvadite bateriju, pažljivo ga osušite papirnatim ubrusima za telo i mekom krpom za sočivo. Zatim ostavite da se suši na toplom i suvom mestu 24 sata pre nego što pokušate ponovo.

Vodiči dubine

Fotografija, kao medijum sa samo dve dimenzije, koristi čisto optičke elemente za prikazivanje dubine. Jedan od jednostavnih načina da se unese osećaj dubine jeste korišćenje vodećih linija, kao što su zakrivljeni pesak na plaži ili železničke pruge koje se približavaju horizontu. Drugi metod je atmosferska perspektiva, gde magla i oblaci prekrivaju udaljene objekte, čineći ih svetlijim i sa manjim tonalnim kontrastom u poređenju sa tamnijim objektima u prvom planu.

Manje često znači više

Jednostavne kompozicije često su najefikasnije. Ponekad može biti izazovno trenirati svoje oko i um da prepozna najosnovniji deo kadra, jer se često pretpostavlja da je potrebno uključiti detalje i interesantne objekte koji će ispuniti scenu. Periodično, vredi se posvetiti principu „prednjeg plana“. Ovaj princip se odnosi na deo scene, najbliži kameri, koji ne sadrži detalje kako ne bi odvukao pažnju gledaoca. To je neobičan, ali često efektan trik u pejzažnoj fotografiji.

Vodeće linije

Iako postoji mnogo pravila i smernica za fotografsku kompoziciju, jedan od najčešće primenjivanih u pejzažnoj fotografiji je koncept vodećih linija. Prilikom komponovanja snimka, potrudite se da uočite linije u sceni, kao što su putevi, reke, železničke linije ili ograde. Postavite svoj kadar tako da ove linije vode gledaoca kroz scenu. Osim što će pomoći u davanju sceni osećaja razmera i perspektive, takođe će doprineti vašoj kompoziciji.

Harmonija i balans

Dobra pejzažna fotografija ne zavisi samo od lepog prikaza brda i prirode. Razmislite o uključivanju detalja u prvom planu, poput starih zidova, stenskih formacija ili biljaka. Ovi elementi dodaju dubinu, pružaju osećaj perspektive i razmera, čineći vašu fotografiju zanimljivijom. Važno je postići ravnotežu između detalja u prednjem planu i onih u pozadini kako biste stvorili harmoničnu kompoziciju.

Histogram

Histogram predstavlja grafikon koji prikazuje raspodelu tonalnih vrednosti u vašem snimku. Ako je grafikon koncentrisan skroz levo, to ukazuje na nedovoljno eksponiran snimak, s potencijalnim gubitkom detalja u senkama. Sa suprotnim položajem grafikona na desnoj strani, postoji rizik od preekspozicije, što može rezultirati gubitkom detalja u istaknutim delovima. Dobra ekspozicija znači da će glavni tonovi biti ravnomerno raspoređeni u sredini histograma.

Testiranje, testiranje

Ne oklevajte da napravite nekoliko probnih snimaka iz ruke. Postavljanje kamere direktno na stativ i snimanje u visini očiju može pružiti samo jedan od mogućih uglova gledanja, koji možda nije najidealniji. Eksperimentišite sa različitim uglovima i visinama, snimajte s niskog nivoa do zemlje, isprobavajte portretne i pejzažne orijentacije. Premestite se na različite lokacije i isprobajte različite pristupe pre nego što donesete konačnu odluku i zabeležite svoj završni kadar.

Izvan podneva

Iako može izgledati da je vedar letnji dan idealno vreme za fotografisanje, u podnevnim časovima svaka scena može izgledati ravno i bez dimenzija, s izraženim senkama direktno ispod objekata. Idealno vreme za fotografisanje na otvorenom obuhvata vedar dan s prisustvom nekoliko belih oblaka, koji pomažu raspršivanju svetlosti i ublažavaju oštre senke. Optimalno vreme je blizu izlaska i zalaska sunca, kada duže senke definišu konture zemlje.

Pregled slika

Nakon što snimite fotografije, uvek ih pregledajte. Može biti prilično demotivišuće otkriti da je pejzažna fotografija, koju ste smatrali prelepom, izvan fokusa ili loše uokvirena nakon što je obradite kod kuće. Iskoristite LCD ekran vaše kamere kako biste zumirali slike, proverili oštrinu i detalje, i potvrdili da kompozicija odgovara vašim očekivanjima. Imajte na umu da neke kamere ne prikazuju 100% kadra u optičkom ili elektronskom tražilu, stoga je pregled slika na LCD-u od izuzetne važnosti za procenu celokupnog izgleda.

Topli dani

Visoke temperature mogu doneti određene izazove, a kondenzacija i visoka vlažnost su često na vrhu liste. U torbi za fotoaparat držite nekoliko vrećica sa silika gelom kako biste apsorbovali eventualnu vlagu, i odmah obrišite bilo kakvu kondenzaciju koja se pojavi na površini. Ovo će sprečiti ulazak vlage u fotoaparat i oštećenje elektronike. Održavajte čistoću sočiva kako biste izbegli potencijalne probleme s pojavom gljivica unutar cevi sočiva.

Uz ove korisne savete za pejzažnu fotografiju, pripremite se da istražite svet oko sebe na potpuno novi način. Neka vaša kreativnost procveta dok koristite različite tehnike i pristupe kako biste uhvatili lepotu pejzaža. Ne zaboravite da se prepustite trenutku i uživate u procesu fotografiranja, jer je svaki kadar prilika za izražavanje vaše jedinstvene perspektive i umetnosti. Sada kada ste opremljeni ovim savetima, krenite u avanturu i stvarajte nezaboravne fotografije koje će inspirisati druge. Tagujte nas na društvenim mrežama, a mi ćemo podeliti vaše pejzažne fotografije sa drugima.

Similar Articles

Comments

Komentari su zatvoreni.

Advertismentspot_img

Instagram

Most Popular