Fotoaparat ili telefon potpuno legitimna dilema u momentu kada nam brendovi mobilnih telefona iz godine u godinu serviraju reklame sa akcentom na kvalitet kamere njihovih novih modela. Skoro svi imamo pametne telefone u džepovima, a njihove kamere izazvale su pravu revoluciju u fotografiji. Sa lakoćom snimanja, mnoštvom aplikacija za uređivanje i opcijama za deljenje, fotografisanje sveta oko nas nikada nije bilo jednostavnije. Nošenje pametnog telefona znači da više nikada nećemo propustiti priliku da fotografišemo ili snimimo dešavanja oko nas.
Pa ipak, možda se pitate zašto biste uopšte poželeli da koristite namenski fotoaparat umesto telefona? Ovo pitanje je potpuno legitimno, ali postoji mnogo razloga zašto fotoaparat i dalje ima značajnu prednost. U nastavku vam predstavljamo 7 ključnih razloga.
1. Baterije i memorijske kartice
Moderni pametni telefoni omogućavaju snimanje fotografija i video zapisa u visokoj rezoluciji, pa čak i u RAW formatu. Međutim, ova opcija brzo troši bateriju. Nasuprot tome, baterije u kamerama su specijalno dizajnirane da podrže visoke energetske potrebe tokom dužeg vremena. Pored toga, dovoljno su male da lako nosite rezervne, što znači da ćete uvek biti spremni za snimanje, čak i na dužim izletima.
Sa pametnim telefonom možete koristiti prenosne baterije, ali dok se telefon puni, nećete moći da nastavite sa snimanjem. Takođe, RAW datoteke i 4K video brzo zauzimaju prostor u memoriji telefona. Iako telefoni danas dolaze sa većim kapacitetom skladištenja, taj prostor dele aplikacije, sistemski podaci i druge datoteke. Kamere rešavaju ovaj problem – jednostavno zamenite memorijsku karticu kada se jedna napuni.
2. Veličina senzora
Dok telefoni sada dolaze sa kamerama visoke rezolucije, čak i do 50 megapiksela, senzori u njima su znatno manji u poređenju sa onima u pravim kamerama. Veličina senzora direktno utiče na kvalitet fotografije – veći senzori imaju veće piksele, koji mogu da prikupe više svetlosti i informacija.
Rezultat? Fotografije s boljim detaljima, bogatijim bojama i širim dinamičkim opsegom. Osim toga, veći senzori omogućavaju veću fleksibilnost pri uređivanju u post produkciji, jer zadržavaju više informacija o sceni.
3. Raznovrsnost objektiva
Iako telefoni dolaze sa nekoliko integrisanih objektiva – najčešće ultraširokim, širokim i telefoto – oni se ne mogu meriti s raznovrsnošću objektiva za fotoaparate. Objektivi fotoaparata nude različite žižne daljine, od makro do supertelefoto, sa stotinama opcija koje se prilagođavaju vašim potrebama.
Još jedan značajan faktor je razlika između optičkog i digitalnog zuma. Telefoni uglavnom koriste digitalni zum, koji značajno degradira kvalitet fotografije. Fotoaparati, sa druge strane, omogućavaju optički zum, gde nema gubitka rezolucije.
4. Stabilnost prilikom snimanja
Jedna od prednosti kamera je stabilnost. Kompaktnost pametnih telefona često otežava držanje i može izazvati neželjene vibracije prilikom snimanja. Nasuprot tome, kamere su dizajnirane za sigurno i stabilno rukovanje, s intuitivno raspoređenim dugmadićima koji olakšavaju fotografisanje čak i u izazovnim situacijama.
5. Kontrola dubine polja
Dubina polja je ključni element fotografije koji pametni telefoni pokušavaju da simuliraju pomoću softverskih funkcija poput portretnog režima. Međutim, ovi rezultati često izgledaju veštački, sa greškama u detekciji subjekta i pozadine i očigledno je da je krajnji rezultat generisan softverom.
Fotoaparati omogućavaju stvarnu kontrolu dubine polja kroz podešavanje otvora blende. Rezultat su prirodni i precizni bokeh efekti koji podižu kvalitet fotografija na profesionalni nivo.
6. TRAŽILA I LCD
Moderni pametni telefoni imaju neverovatno oštre LCD ekrane koji izgledaju fantastično kada snimate fotografije ili zaista gledate nešto na ekranu. Ali ovi briljantni ekrani su zapravo previše briljantni i nećete dobiti najtačniji prikaz vaše konačne fotografije.
Namenske kamere takođe imaju LCD ekrane i ako koristite kameru bez ogledala, dobićete tačnu predstavu o tome kako će izgledati vaš konačni snimak. Ali, pored toga, prave kamere vam daju mogućnost naginjanja i rotiranja LCD ekrana. Ovo vam omogućava da snimite različite uglove i daje vam mnogo više opcija za kompoziciju. Kamere vam takođe pružaju mogućnost da gledate i kroz tražilo, a to može biti posebno korisno u jarkim sunčanim danima kada je teško videti LCD ekran.
7. RUČNE KONTROLE
Pametni telefoni imaju sve više i više opcija u svojim kamerama sa svakim novim modelom. Ali količina ručne kontrole na njima je samo delić onoga što ćete naći na fotoaparatima.
Fotoaparati nude potpunu kontrolu nad trouglom ekspozicije ISO, brzinom zatvarača i otvorom blende, koji su sastavni elementi svake fotografije. Imate daleko veću kontrolu nad fokusom i praćenjem pokretnih fotografija, kao i snimanjem izazovnih uslova osvetljenja, a da pritom zadržite „izgled“ i osećaj koji želite na snimku.
I to bez pominjanja stranica i stranica sa opcijama menija koje dobijate sa fotoaparatom! Pametni telefoni moraju preći dug put u ovoj oblasti pre nego što mogu da se takmiče.
FOTOAPARAT ILI TELEFON – ZAKLJUČAK
Kao što smo pomenuli na početku ovog članka, pametni telefoni imaju svoje mesto i nema sumnje u korisnost kamere telefona u džepu. Ali ako želite kreativnu kontrolu i čitav niz opcija, fotoaparat će vam dati mnogo više. I to će vam pomoći da proširite svoje kreativne mogućnosti.